Yerel SEO Nasıl Geliştirilir? Denenmesi Gereken 11 İpucu

Yerel SEO, yerel arama sorgularında daha üst sıralarda yer almak için çevrimiçi varlığınızı optimize etmeye odaklanan bir SEO alt kümesidir.

Hem kullanıcı hem de web trafiğini artırmak, çevrimiçi itibarınızı yönetmek ve yakındaki diğer işletmelerle etkili bir şekilde rekabet için önemlidir.

Yerel SEO İşletmenizi Nasıl Dönüştürebilir?

İnsanlar restoranlardan tesisatçılara kadar her şeyi bulmak için yerel aramayı kullanıyor. Dolayısıyla, yakın çevrenizdeki insanlar muhtemelen sunduğunuz ürün veya hizmetleri arıyorlardır.

Yerel aramalar için optimizasyon yapmak, işletmenizin bu arama sorgularında görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bu Neden Önemli?

Yerel SEO‘yu önemli yapan neden yerel arama yapan kişilerdir. Bu kişilerin satın alma niyeti genellikle yüksektir (arama yapma nedenlerinin satın alma olduğunu gösteren bir tür arama niyeti). Bu da yerel anahtar kelimeler için sıralama yapmanın satın almaya hazır kişileri çekmek için harika bir yol olabileceği anlamına gelir.

Yerel SEO ayrıca yerel bölgenizdeki benzer işletmelerle etkili bir şekilde rekabete yardımcı olur. Ve yalnızca geleneksel organik arama sıralamalarına odaklananlara karşı size avantaj sağlayabilir.

Yerel SEO‘da Yerel arama için optimizasyonun pratikte nasıl göründüğüne bakalım.

İşte “İzmir’deki en popüler lokantalar” anahtar kelimesi için optimize edilmiş üç işletme örneği.

Yerel SEO

Bu işletmelerden bazıları standart arama sonuçlarında mavi bağlantılar olarak görünür.

Ancak daha da önemlisi, konumlarını gösteren bir haritada görünürler. Böylece potansiyel müşteriler kolayca yol tarifi alabiliyor.

Bu sonuçlar ayrıca yorumlar ve çalışma saatleri gibi önemli işletme ayrıntılarını da gösterir.

Yerel SEO’yu Geliştirmek İçin 11 İpucu

Google İşletme Profilinizi Optimize Edin

Google Business, Google’da ücretsiz olarak işletme profili oluşturabileceği bir platformdur.. Profilinizi oluşturmak ve optimize etmek, yerel SEO‘nuzu geliştirirken başlamak için mükemmel bir yerdir.

Google Business, işletmenizin yerel aramalardaki sıralamasını önemli ölçüde etkiler.

Google, yerel aramalar için üç tür sonuç gösterir:

 • Sponsorlu reklamlar en üstte.
 • Sırada yerel paket (arama terimiyle yakından eşleşen yerel işletmeleri, konumlarını gösteren bir haritayla birlikte görüntüler).
 • Organik arama sonuçları (tıklanabilir mavi bağlantılar) yerel paketin altında görünür.


Bu örnekte olduğu gibi:

Reklamlar için ödeme yapmak istemiyorsanız, yerel paket hedeflemek için harika bir alternatiftir. Optimize edilmiş bir Google Business Profili bu pakette görünmenize yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, Google’ın sizinle ilgili bilgileri Google Business Profilinizden toplamasıdır.

Bu nedenle, profilinizin doğru ve ayrıntılı olduğundan emin olun. Google’ın işletmenizin ne yaptığını ve kime hizmet verdiğini anlamasına yardımcı olmak için.

Eklenmesi gereken kritik bilgiler şunları içerir:

 • İşletme çalışma saatleri
 • İş logosu
 • Telefon numarası
 • Sokak adresi
 • İşletmenizin iç ve dış mekan fotoğrafları
 • Sunulan Hizmetler
 • Web sitesi bağlantısı
 • Hizmet alanları

İşletmenizi en iyi tanımlayan işletme kategorisini seçmek de önemlidir. Google Business binlerce kategori seçeneği sunar.

Öncelikle işletmenizi en iyi temsil eden kategoriyi seçerek birincil kategoriyi belirlersiniz.

Örneğin, İzmir yemekleri konusunda uzmanlaşmış bir restoran için “İzmir restoranları”, “Restoran “dan daha iyi bir kategori seçimidir.

Yerel SEO

Ayrıca Google, işletmenizi daha ayrıntılı tanımlamak için 10 adede kadar alt kategori seçmenize olanak tanır.

Örneğin, restoranınız glütensizse veya yemek hizmeti sunuyorsa ek kategoriler ekleyebilirsiniz.

Açıklayıcı olun, ancak aşırıya kaçmayın. Birincil kategorinizden daha geniş olan ek alt kategoriler eklemek pek işe yaramaz.

Örneğimizde, “Türkiye restoranı” (“İzmir restoranından daha geneldir) gibi alt kategoriler genellikle gereksizdir. Ve Google işletmenizi sıralamaya çalıştığında alaka düzeyinizi düşürebilir.

İlgili Yerel Atıflar Alın

Yerel SEO İçin Yerel atıflar, yerel işletme dizinleri, sosyal medya ve web siteleri gibi platformlarda işletmenizden çevrimiçi olarak bahsedilmesini ifade eder. Buna işletmenizin adı, adresi ve telefon numarasından (NAP) bahsedilmesi de dahildir.

Google, bilgilerinizin birçok güvenilir kaynakta yer aldığını fark ederse işletmenizi yerel arama sonuçlarında sunma olasılığı daha yüksektir. Hatta NAP bilgileriniz bu kaynaklar arasında tutarlıysa daha da fazla.

Yerel alıntılar oluşturmanıza yardımcı olması için Semrush’ın Liste Yönetimi aracını kullanabilir ve hepsinin aynı NAP bilgilerini gösterdiğinden emin olabilirsiniz.

İlk olarak, arama çubuğuna işletmenizin adını girin. Ve arama simgesine tıklayın.

Ardından, araç size çevrimiçi varlığınızın genel bir değerlendirmesini verecektir. Ve hangi dizinlerde yer almadığınızı ortaya çıkarır. yerel SEO‘yu iyileştirmek için hangilerinde eksik veya yanlış bilgiler olduğunu da gösterir.

Bunun gibi:

Artık yeni listeler kazanmak için adımlar atabilirsiniz. Halihazırda göründüklerinizde yanlış olan her şeyi düzeltebilirsiniz. Bu yerel SEO için çok faydalı olacaktır.

Tüm yerel listelerde görünmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, en faydalı olması muhtemel olanlara odaklanın.

İş Verilerini Dağıtmak için Yerel Veri Toplayıcıları Kullanın

Veri toplayıcı, NAP ve diğer işletme bilgilerinizi sizin adınıza üçüncü taraf dizinlere ileten bir web sitesi veya platformdur. Yani işletmenizi aynı anda birden fazla dizinde listelemek için kullanabilirsiniz.

Birden fazla dizine yanlış bilgi koymaktan kaçınmak için bilgilerinizin doğru ve Google Business Profilinizle tutarlı olduğundan emin olun.

Bunu yaptığınız sürece, veri toplayıcılar işletme bilgilerinizi manuel olarak listelerken oluşabilecek insan hatalarını azaltmaya yardımcı olur.

Semrush, Listeleme Yönetimi aracı aracılığıyla işletme bilgilerinizi dizinlere otomatik olarak eklemektedir.

İşletmeniz için bir arama yaptıktan sonra aşağı kaydırın ve “Şimdi dene” seçeneğine tıklayın.

Düzenleme penceresine ulaşmak için Liste Yönetimi aboneliğinizi satın alma adımlarını tamamlayın.

Marka adınızı ekleyin ve bir işletme kategorisi seçin. Ve yanlışsa NAP bilgilerinizi düzenleyin.

Ardından, “Bilgileri dağıtmaya başla “ya tıklayın.

Listing Management artık doğru NAP bilgilerini seçtiğiniz dizinlere dağıtabilir.

Çevrimiçi İncelemelerinizi Takip Edin ve Yönetin

İyi yorumlar yerel SEO‘yu da olumlu yönde etkileyebilir. Yerel paketin en üstünde görünen işletmelerin puanlarının ne kadar yüksek olduğuna bir göz atın.

Yorumlar ayrıca müşterilerde güven oluşturmaya da yardımcı olur. Özellikle de onlara yanıt vermek için çaba gösterdiğinizde.

Bu nedenle, platformlar genelinde yorumlarınızı yakından takip edin.

İnceleme Yönetimi raporumuz (Listeleme Yönetimi aracının bir parçası) bu konuda Yerel SEO‘nuz için size yardımcı olabilir. Çünkü 70’ten fazla dizini tarar.

Başlamak için arama çubuğuna işletmenizin adını girin. Müşterilerin farklı platformlarda işletmeniz hakkında neler söylediğini görün.

Toplam yorum sayınızı ve ortalama puanınızı görmek için “İtibarı yönet ve rakipleri takip et” seçeneğine ilerleyin.

Semrush Local’ın tamamına erişmenizi sağlayacak bir plana kaydolmak için “İncelemeleri şimdi yönet” seçeneğine tıklayın.

Ardından, farklı dizinlerdeki tüm incelemelerinizi görmek için “İnceleme Yönetimi” sekmesine gidin.

İncelemeleri doğrudan oluştukları dizinde açmak için tıklayabilirsiniz. Veya Google incelemelerine doğrudan araç içinden yanıt verebilirsiniz.

Ve yorumlara yanıt verdiğinizden emin olun. Müşterileri önemsediğinizi göstermek için.

Ayrıca Google’a müşterilerinizle etkileşim halinde olduğunuzu ve geri bildirimlerine değer verdiğinizi gösterir.

Bu, olumsuz yorumlar için bile geçerlidir. Aslında, olumsuz bir yoruma verilecek iyi bir yanıt işletme imajınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Olumsuz yorumlara yanıt vermek için bazı hızlı ipuçları:

 • Hemen yanıt verin
 • Para iadesi yapmak gibi durumu düzeltmeyi teklif edin
 • Ürün veya hizmetinizi geliştirme taahhüdünüzü belirtin

Son olarak, müşterilerinizi yorum bırakmaya teşvik edin. Açık talimatlar ve inceleme sayfanıza doğrudan bağlantılar sağlayarak süreci onlar için kolaylaştırın ki Yerel SEO’nuz güzelleşsin.

Web Sitenize Yerel İşletme Şeması Ekleyin

Şema işaretlemesi (bir tür yapılandırılmış veri), ek bilgi sağlamak için web sayfalarınıza kod eklemenin bir yoludur. Bu da arama motorlarının sayfalarınızdaki içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Yerel işletme şeması ise yerel işletmeler hakkında temel bilgileri iletmek için kullanılır. Konum, çalışma saatleri ve işletme türü dahil.

Şema doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, arama motorlarının web sitenizi anlamasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz her şey, ilgili sorgularda daha iyi sıralanmanıza yardımcı olabilir. Hatta yerel pakette görünmenize.

Schema.org, işletme türünüzü ve bununla ilgili temel bilgileri tanımlamak için kullanabileceğiniz standart bir kelime dağarcığı sağlar.

Google’ın kullanılmasını önerdiği komut dosyası türü olan Bağlı Veriler için JavaScript Nesne Gösterimi (JSON-LD) komut dosyası kullanılarak işaretleme böyle görünür.

Ancak yerel şema işaretlemesini uygulamak için uzman bir kodlayıcı olmanız gerekmez. Google’ın Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı gibi araçlar, temel yerel işletme şemasını kolayca oluşturmanıza yardımcı olabilir.

“Yerel İşletmeler “i seçin ve URL’nizi girin. Ardından “Etiketlemeye Başla “yı tıklayın.

Sol tarafta, işaretlemek istediğiniz bölümü vurgulayın. Ve açılır menüden uygun şema öğesini seçin.

Bu örnekte, çalışma saatlerini etiketliyoruz.

Araç web sitenizin HTML koduna eklemek için komut dosyası oluşturmanıza da yardımcı olur.

Son olarak, Google’ın yapılandırılmış veri yönergelerini takip etmek önemlidir. Bu yönergeleri ihlal etmek sizin için ciddi şekilde Yerel SEO‘ya etki eder.

Dağıtmadan Önce Şema İşaretlemenizi Doğrulayın

Yerel şema işaretlemenizin doğru çalıştığından emin olmalısınız. Böylece tarama bütçenizi boşa harcamamış ve Google’ın önemli sayfaları taramasını engellememiş olursunuz.

Schema.org’daki Schema Markup Validator’ı kullanabilirsiniz. Ücretsizdir ve kullanımı kolaydır.

Test etmek istediğiniz sayfa URL’sini veya kod parçacığını girin. Ve “Testi Çalıştır “a tıklayın.

Araç daha sonra düzeltmeniz gereken hataları gösterir.

Site Denetimini kullanarak da işaretlemenizi doğrulayabilirsiniz.

Aracı açın ve Site Denetimi yapılandırma talimatlarını izleyin.

Denetim tamamlandığında “Genel Bakış” raporunu göreceksiniz. Bu, sitenizin genel sağlığına üst düzey bir bakış sağlar.

Şimdi, “İşaretleme” modülünde “Ayrıntıları görüntüle “ye tıklayın.

“Yapılandırılmış Veri Öğeleri” tablosuna ilerleyin. Ve “Tüm geçersiz öğeleri görüntüle “ye tıklayın.

Şimdi, yerel işletme şemanızdakiler de dahil olmak üzere yapılandırılmış veri hataları içeren ve ele almanız gereken tüm sayfalarınızın bir listesini göreceksiniz.

Sayfa İçi SEO Sağlığınızı Denetleyin

Sayfa içi SEO, web sayfalarınızın daha üst sıralarda yer alması ve daha fazla trafik çekmesi için optimize edilmesini içerir.

Google Haritalar ve Business Profiline odaklanılmasına rağmen, sayfa içi SEO, Google’dan daha fazla trafik almak isteyen yerel işletmeler için de önemlidir.

İlk adım, düzeltilmesi gereken sayfa içi sorunları belirlemektir.

Sayfa İçi SEO Denetleyicisi’ni açıp alan adınızı girerek ve “Fikir alın “a tıklayarak başlayın.

Strateji, geri bağlantılar, teknik SEO ve içerik fikirleri dahil olmak üzere sayfa içi SEO’nuzu geliştirecek fikirlere genel bir bakış elde edecek ve yerel SEO‘nuzu geliştireceksiniz.

Ayrıca hangi sayfaların önce optimize edileceğini görmek için aşağı kaydırabilirsiniz. Bunlar öncelik sırasına göre listelenmiştir.

Ayrıca her URL’nin solunda öncelik düzeyini gösteren bir çubuk bulunmaktadır. Önerileri uyguladığınızda ne düzeyde bir iyileşme göreceğinize dair ayrıntılı bir açıklama için farenizi çubuğun üzerine getirin.

Söz konusu sayfaya özel optimizasyon fikirlerini görüntülemek için URL’nin sağındaki “#fikirler” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Yerel Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Yerel SEO için önemli olan bir diğer kavramda da yerel anahtar kelimeler, bölgenizdeki insanların ürün, hizmet veya bilgi aramak için kullandığı belirli arama terimleridir.

İçeriğinizi bu anahtar kelimeler için optimize etmek, yerel aramalardaki sıralamanızı iyileştirebilir (yerel paket dahil), organik trafiğinizi artırabilir ve işletmenize daha fazla yaya trafiği çekebilir.

Bunu göz önünde bulundurun:

Yerel anahtar kelimelere odaklanmak, içeriğinizin bölgenizdeki kitlelerle daha alakalı olacağı anlamına gelir. Bu da Google’ın içeriğinizi yerel aramalarda sıralama şansını artırabilir.

Semrush’ın Anahtar Kelime Sihir Aracı, hedeflenecek yerel anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir.

Aracı açın ve bir anahtar kelime girin ve hedeflemek istediğiniz ülkeyi seçin.

Ardından “Ara “ya tıklayın.

Raporda anahtar kelimelerin uzun bir listesi gösterilecektir.

Ancak bu terimlerin çoğu bulunduğunuz yere özgü olmayacaktır.

Yerel anahtar kelimeleri bulmak için “Anahtar kelimeleri dahil et” açılır menüsüne tıklayın, “Herhangi bir anahtar kelime” seçeneğini belirleyin ve ilgili konumları ekleyin.

Artık ilgilendiğiniz konumlara özgü anahtar kelimelerin bir listesine sahip olacaksınız.

Buradan, hedeflemek istediğiniz herhangi bir anahtar kelimeye tıklayarak Anahtar Kelimeye Genel Bakış bölümünde bu kelime hakkında daha fazla bilgi görebilirsiniz.

Yerel Olarak İlgili İçerik Oluşturun ve Yayınlayın

Bölgenize odaklanan içerikler yayınlamak, Google’ın işletmenizin yerel aramalarla alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.

Yerel olarak alakalı sayfalar oluşturarak işe başlayın. Her bir konumunuz için özel açılış sayfaları (Google’ın her bir konumun ayrı bir işletme olduğunu anlamasına yardımcı olur) ve sayfa başlığında, alt başlıklarda, gövde içeriğinde ve meta etiketlerinde alakalı anahtar kelimeler içeren diğer önemli sayfalar gibi.

Yerel bir işletmeye ait olan ve yerel anahtar kelimeleri başlığına ve içeriğine doğal bir şekilde dahil eden bu açılış sayfasına göz atın:

Aynı şeyi hakkında sayfanız için de yapabilirsiniz. Yerel bölgeyle olan bağlantınızı vurgulayabilirsiniz.

Ayrıca bir blog oluşturmaya ve yerel içerik yayınlamaya da değer.

Yerel Geri Bağlantılara Öncelik Verin

Yerel SEO için oldukça önemli olan bir diğer kavramda geri bağlantılardır. Diğer web sitelerinden sizinkine verilen bağlantılardır. Ve önemli bir Google sıralama faktörüdür.

Yetkili web sitelerinden size gelen bağlantılar Google’a içeriğinizin değerli ve güvenilir olduğunu gösterebilir.

Bu bağlantıları kazanmanın en etkili yollarından biri de diğer sitelere ulaşarak geri bağlantı istemektir. Bu, insanların içeriğinizi kendi başlarına keşfedip bağlantı vermelerini beklemekten daha iyi sonuç veren bir yaklaşımdır.

Bağlantı Oluşturma Aracı, potansiyel müşterileri ve geri bağlantı fırsatlarını hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilir.

Arama çubuğuna alan adınızı girin ve “Bağlantı Oluşturmaya Başla “yı tıklayın.

İlgili anahtar kelimeleri eklemeniz istenecektir. Bu da aracın sizinkine bağlantı vermekle ilgilenmesi muhtemel web sitelerini bulmasına yardımcı olur.

Ardından rakiplerinizi ekleyin ve “Bağlantı Oluşturmaya Başla “ya tıklayın.

Son olarak, araç verileri analiz etmeyi tamamladığında “Beklentileri görüntüle” seçeneğine tıklayın.

Potansiyel backlink fırsatlarının bir listesini göreceksiniz.

Raporda ayrıca URL türü (web sitesinin bir blog veya haber sitesi olması gibi) ve Otorite Puanı (alan adının ne kadar saygın olabileceğinin bir göstergesi) gibi önemli metrikler de gösterilir.

Yerel SEO için optimizasyon yaptığınızdan muhtemelen yerel potansiyel müşterilere odaklanmak isteyeceksiniz.

İşte size sosyal yardım konusunda yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Her potansiyel müşteriye özel kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturun
 • Geri bağlantı istemeden önce potansiyel müşteriyle bir ilişki kurmaya çalışın. İçeriklerine yorum yapmak veya onları sosyal medya kanallarınıza eklemek gibi.
 • Web sitenize bağlantı vermenin onlara veya kitlelerine nasıl fayda sağlayabileceğini gösterin
 • Düzenli kalmanıza yardımcı olması için sosyal yardım çabalarınızın kaydını tutun. Bunu doğrudan Bağlantı Oluşturma Aracı’nda yapabilirsiniz.

Mobil için Optimize Edin

Yerel aramaların önemli bir kısmı akıllı telefonlarda gerçekleşiyor. Dolayısıyla, mobil optimizasyon yerel SEO için bir zorunluluktur.

Google mobil öncelikli indeksleme kullanır. Bu, indeksleme ve sıralama için öncelikle web sitenizin mobil sürümünü taradığı anlamına gelir.

Duyarlı bir web sitesi teması veya şablonu kullanarak işe başlayın. Yani, en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için farklı ekran boyutlarına kolayca uyum sağlar.

Ayrıca web sitenizin mobil cihazlarda gezinmesi kolay olduğundan emin olmalısınız. Bu da temiz ve sezgisel bir navigasyon menüsüne, okunabilir yazı tipi ve metin boyutlarına ve göze batmayan reklamlara sahip olmak anlamına gelir.

Google’ın Mobil Uyumluluk Testi’ni kullanarak web sitenizin mobil cihazlardaki performansını test edebilirsiniz.

Yerel SEO’nuzu Geliştirmek İçin Beklemeyin

Yerel SEO‘nuzu geliştirmek için yapabileceğiniz çok şey olduğu açık.

İlk adımı atmaya hazır mısınız?

Google Business Profilinizi oluşturarak ve diğer ilgili alıntıları alarak yerel SEO‘ya başlayın.

Liste Yönetimi, farklı dizinlerdeki eksik veya tamamlanmamış bilgileri belirleyerek bu konuda yardımcı olabilir. Yorumları hızlı bir şekilde görmenizi ve yanıtlamanızı sağlar.