SEO Danışmanlığı Nedir? Neler Yapar?

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı, bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan stratejik ve teknik destektir. Bu hizmet, bir uzman veya ajansın web sitesinin görünürlüğünü artırmak, organik trafiği yükseltmek ve hedef kitleye erişimi kolaylaştırmak için gerekli adımları belirlemesini içerir.

SEO Danışmanı Neler Yapar?

SEO danışmanı, web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesini sağlamak için bir dizi strateji uygular. SEO danışmanı çok derin ve hassas düşüncelere sahiptir. Eğer ki işini ciddiye alınmadan yaparsa SEO açısından uzun vadeli bir başarı sağlamak mümkün değildir.

SEO Danışmanlığı ile ilgili verdiğimiz hizmetlerle alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız uzman ekibimizle iletişime geçiniz.

SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

SEO danışmanlığı, başvuru sahibinin şahsına ve işletmesine arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için gerekli yönlendirmeyi sağlamaktadır. SEO Danışmanlığı sürecinde dijital çalışmaların çoğunu kapsamaktadır. Rakip analizi, UX, On Page SEO, Off Page gibi çoğu çalışmalar danışmanlık modelinin içerisinde bulunmaktadır. Bu hizmetler genel olarak aşağıdaki gibi olabilir:

 • Çeşitli içerikler üretmek için SEO danışmanlığı
 • Video pazarlaması yapmak
 • içerik pazarlaması yapmak
 • Web sitesinin yükleme hızını artırmak için SEO tavsiyeleri
 • Rakiplerin sitelerini analiz etmek
 • Kullanıcı deneyimi için öneriler hazırlamak
 • Web Sitesinin Yapısı Hakkında Öneriler Sunmak
 • Site için yüksek hızlı barındırma hizmetlerini seçmek
 • İşletmenizin anahtar kelimelerini seçmek

SEO danışmanlığı uzun vadede başarıya ulaşan çalışma türüdür. Sabırla yürünmelidir bu yolda.

SEO Danışmanının Bilmesi Gerekenler

 • Anahtar Kelime Araştırması ve Optimizasyonu:Potansiyel ziyaretçilerin web sitesine ulaşmak için kullandığı terimlerdir. Hedef kitlesi tarafından kullanılan ve arama motorlarında sıkça aranan anahtar kelime sıralamalarındaki pozisyon değişimlerini doğru izlemek SEO çalışmalarında oldukça değerlidir.
 • Teknik SEO: Sitenizde yer alan yönlendirmeleri, tarama sorunlarını, site hızını, mobil cihazlara uyumluluğunu ve URL yapısını optimize etmeyi ve daha birçok faktörü inceleyen SEO dalıdır. Teknik SEO danışmanlığı ise hizmet kapsamındaki web sitesinin düzenli olarak genel taraması gerçekleştirilerek tespit edilen sorunlar çözümleri ile birlikte iletilir ve bu sayede sorunların çözümü sağlanır. Teknik SEO danışmanlığında yapılan analizler sayesinde tarama bütçesi en efektif şekilde kullanıldığından sitenin performansı da oldukça artacaktır.
 • İçerik Stratejileri: Web sitelerinin hedeflenen anahtar kelimelerde ve konseptlerde üst sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla içerik oluşturma ve yönetme sürecidir. Bu stratejiler, içeriğin hedeflenen kitleyi çekmesini, organik trafiği artırmasını ve arama motorları tarafından daha kolay bulunmasını hedefler.
 • Bağlantı Oluşturma (Link Building): Bir web sitesinin otoritesini artırmak için farklı ve güvenilir web sitelerinden geri bağlantılar elde etme sürecidir. Bu süreçte, belirli bir web sitesine diğer sayfalardan referanslar alınır. Bu geri bağlantılar, arama motorlarına, bir web sitesinin popülerliği ve güvenirliği konusunda bilgi verir.

İlginizi çekebilir: Internal Link Nedir? İç Linklemenin SEO Faydaları

 • SEO Performans Analizi: Bu analiz, web sitesinin genel performansını ölçmek ve iyileştirmek amacıyla çeşitli ölçümleri içerir. Analitik araçlar ve veri sağlayıcıları kullanılarak gerçekleştirilir. Bunlar, web sitesinin organik trafik, anahtar kelime sıralamaları, kullanıcı etkileşimi, sayfa hızı ve dönüşüm oranları gibi çeşitli metriklerini değerlendirmeye yardımcı olur.
 • Yerel SEO Stratejileri: işletmenin yerel pazara odaklanmasını ve hedef kitlesine daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlar. Google My Business listelemesinin düzenlenmesi, doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi ve içerik oluşturulması, yerel incelemelerin yönetilmesi ve yanıtlanması, yerel etkinlikler hakkında içerik oluşturulması gibi yöntemlerle yerel SEO stratejileri işletmelere, yerel aramalarda üst sıralarda görünürlük ve yerel müşterilerle etkileşim sağlama imkanı sunar.
 • SEO Danışmanlığı ve Eğitimi: Bu hizmet, web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralama alması ve organik trafiklerini artırması için gereken bilgi ve yöntemleri içerir. SEO danışmanları, müşterilere anahtar kelime araştırmaları, içerik optimizasyonu, teknik SEO, bağlantı oluşturma stratejileri ve analitik araçların etkin kullanımı gibi konularda rehberlik eder. Eğitim yoluyla, müşterilere SEO’nun temelleri öğretilir ve bu alandaki en son gelişmeler hakkında bilgi verilir. Bu, işletmelerin kendi içerisinde SEO stratejilerini geliştirmesine ve uygulamasına yardımcı olur.

Tüm bu bahsettiğim konularda SEO için çalışma yapan kişiler SEO danışmanı veya SEO Uzmanı olarak adlandırılabilirler. Her biri diğer kategori ya da konu ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve bunlar ile ilgili çalışmalar sürdürebilirler. 

SEO danışmanlarının ortak noktası sürekli kendilerini gelişen teknoloji karşısında geliştirmeleri ve boşluk vermeden çalışmaya devam etmeleridir. SEO uzmanı olarak ciddi başarılar – olumlu geri dönüşümler yakalamak için emekler verilmesi gerekmektedir.

SEO Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

SEO danışmanı, çeşitli alanlarda bilgili olmalı ve görevlerinin başarısı için kritik görünen belirli özelliklere sahip olmalıdır.

Başarılı SEO çalışması yapmak için öncelikle web sitesinin altyapısı tamamıyla SEO uyumlu hale getirilmelidir. SEO paketi altında da sunulan bu servis, web sitesinin tasarım kodlamasından, URL yapısına kadar bir çok nokta gözden geçirilmelidir.

 • W3C HTML doğrulaması
 • Web Vitals – Pagespeed Insights skorları
 • Web site URL yapısı kontrolü
 • Gereksiz kaynakların ortadan kaldırılması (Javascript – CSS)
 • Javascript, CSS ve HTML sıkıştırması
 • Güncel kütüphane kullanımı (Jquery – Google Tag Manager vb.)
 • Site içi SEO ve Site dışı SEO terimleri de yukarıda bahsettiklerim terimleri içerisine alan çalışmalardır
 • SSL sertifikası
 • Site haritası
 • Robots.txt dosyası
 • Favicon kullanımı
 • Site hızı (Barındırma – hosting hizmeti)
 • Javascript ve CSS kullanım kontrolü ve gerekli sıkıştırmalar

İşini iyi yapan SEO danışmanı yukarıda belirttiğim maddeler ile ilgili web sitenizi hızlıca geliştirecektir. Profesyonel aldığınız bir SEO hizmeti karşılığında web sitenizin alt yapısal anlamda Net Bilgilerle SEO uyumlu hale geleceğini bilmelisiniz.

E-Ticaret SEO Danışmanlığı Nedir?

E-Ticaret SEO Danışmanı, ile SEO Danışmanı bir farkı yoktur. Arada bulunan farklar iş yapılış ve odaklanma noktaları ile alakalıdır. SEO her zaman temelde aynı kalmaya devam etmektedir. 

E-Ticaret SEO Danışmanı, öncelikleri ürün görsellerine ve ürün açıklamalarıdır . Bunun sebebi, kullanıcıların satın alma eylemlerini tamamlarını oldukça önemli kılmasıdır. Dijital ortamda bulunan ürünlere, müşterilerin güvenmesi ve akıllarında ki bütün soru işaretlerinin ortadan kalkması için bunlar şarttır. Bu nedenle E-Ticaret SEO Danışmanı bu noktalara daha fazla önem vermektedir. 

İlginizi çekebilir: E-ticaret Sitesi Reklamı Nasıl Yapılır?

B2B SEO Danışmanlığı Nedir?

B2B (business-to-business) Türkçe açılımı ise Şirketten Şirkete Satış olarak bilinir. sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çevrimiçi varlığını güçlendirmek için SEO stratejileri geliştiren bir alandır. SEO danışmanlığı, özellikle B2B şirketlerinin ihtiyaçlarına uygun olarak arama motoru optimizasyonu tekniklerini kullanarak, hedeflenen anahtar kelimelerle uyumlu içerik oluşturma, web sitelerinin teknik altyapısını iyileştirme ve otoriter bağlantılar elde etme gibi çalışmalar yapar. Böylelikle, B2B şirketleri dijital platformlarda rekabetçi bir avantaj elde eder ve hedefledikleri profesyonel kitlelere daha etkin bir şekilde ulaşabilir.

SEO danışmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeffaf yani ne yaptığını size adım adım anlatan, raporlayan bir SEO danışmanı ile çalışmanız. Disiplinli, profesyonel ve titizlikle sürdürülmesi gerekli bir çalışma türüdür. Bu yüzden SEO konusunda iyi sonuçlar almış SEO danışmanları ile çalışmanızı öneririm. Bunu öğrenebilmek için önceki referanslarına göz atabilirsiniz.