Sitemap.xml Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Sitemap.xml, bir web sitesindeki tüm sayfaları listeleyen ve arama motorlarına yönelik özel bir belgedir. Bir telefon rehberiyle karşılaştırırsanız, arama motorlarına hangi içeriğin mevcut olduğunu ve ona nasıl ulaşılacağını söyler. Ayrıca, içeriğin en son ne zaman güncellendiği ve içeriğin göreli öneminin ne olduğu gibi bazı ekstra bilgiler sağlanabilir.

XML Site Haritaları, arama motorları için çok kullanışlıdır, çünkü onlara mevcut tüm içeriğe bir kerede tek bir genel bakış sağlar. Bu, yeni eklenen içeriği hızlı bir şekilde keşfetmenin bir yolu olarak web sitenizi ilk kez ziyaret ettiklerinde hem onlar için bir başlangıç noktası olarak hizmet eder.

Önemli olan, XML site haritaları ile “normal” site haritaları (“HTML site haritaları” olarak da adlandırılır) arasındaki farktır. Bu site haritaları, ziyaretçilerinizin web sitenizde içerik bulması içindir, XML site haritaları ise arama motorları içindir.

Site Haritasının Önemi

Site haritası, bir web sitesi için son derece önemlidir. Çünkü, site haritası, çeşitli arama motorlarına, web sitenizdeki sayfaları iletmek için kullanılan bir araçtır. Site haritası sayesinde, Google gibi arama motorları, web sitenizdeki normalde ulaşması zor olan bölümlere ulaşabilir ve bu bölgelerdeki içerikleri arama sonuçlarında listeler. İstatistiklere göre, arama motorları, bir sitede yer alan ve listeye aldığı sayfaların %78’ini site haritası sayesinde bulmaktadır.

Sitemap.xml

XML Site haritası Nasıl Oluşturulur?

XML Site Haritası oluşturmak, SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır.

Sitemap Protokolünü Kullanın: XML Site Haritası oluşturmak için standart bir protokol olan “Sitemap Protocol”ünü kullanmalısınız. Bu, arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamalarını sağlar.

URL’leri Listeleme: Site haritasını oluştururken, web sitenizdeki tüm URL’leri listelemeniz gerekir. Bu, hangi sayfaların indekslenmesini istediğinizi belirtir.

URL’lerin Öncelik Sıralaması ve Güncellik Bilgisi: Her URL için öncelik sıralaması ve son güncelleme tarihini belirtmek, arama motorlarının sayfalarınızı nasıl değerlendireceğini anlamalarına yardımcı olur.

Site Haritasını Sunma: Oluşturduğunuz XML Site Haritasını Google Search Console gibi arama motoru web yöneticisi araçlarına sunmanız gerekir. Bu, arama motorlarının site haritasını hızla taramalarına yardımcı olur.

Site Haritası Örneği

Sitemap.xml Kullanmanın SEO açısından Önemi Nedir?

İndeksleme Hızı

Sitemap.xml dosyası, web sitenizin özelliklerinin daha hızlı bir şekilde taranarak indekslemelerine yardımcı olur. Bu, yeni içeriğin daha hızlı görünmesini sağlar.

Sayfa Hiyerarşisi

Sitemap.xml , web sitenizin değişimini gösterir. Bu sayede arama motorları, sitenizin hangi sayfalarının ana sayfa, alt sayfa veya kategori sayfası olduğunu daha iyi anlar.

Büyük Web Siteleri

Büyük web siteleri çok sayıda sayfa içerir. Sitemap.xml, bu sayfaların taranmasını ve indekslenmesini sağlar. Bu, büyük web sitelerinin daha iyi sıralanmasına yardımcı olur.

Hata Tespiti

Sitemap.xml dosyası, bozuk dosyalar veya eksik meta veriler gibi hataların tespit edilmesi yardımcı olur. Bu hataların performansını, SEO performansınızı artırabilirsiniz.

Öncelik Ayarı

Sitemap.xml dosyasında sayfalarınıza parlaklık verme seçeneği vardır. Bu, hangi sayfaların daha önemli olduğunu belirlemenizi sağlar ve arama motorlarının bu sayfalarının gruplar halinde indekslenmesini sağlar.

Mobil Dostu

Mobil uyumlu web sitenizin daha iyi performans göstermesi için sitemap.xml dosyası mevcuttur. Mobil uyumlu web siteleri, arama motorları tarafından daha yüksek sıralamalara sahip olabilir.